Wednesday, November 25, 2015

Liis Ring: artistlikku julgust on nüüd rohkem

Liis Ring ja Argo Vals kõõlumas Budvas, Montenegros.
Liis Ring ja Argo Vals on oma Euroopa turneelt tagasi. Küsisime Liisilt pärast 2 nädalat ja 10 kontserti 8 riigis, mis emotsioon on?
"Täna olen esimest päeva rahulikult oma Göteborgi kodus ja alles nüüd hakkab pilt veidike selginema: kangastuvad pildid erinevatest maadest, esinemistest, inimestest... väga küllastunud ja ülevoolav tunne on!"
Kus kõige lahedam laiv oli?
"Ei tahaks ühte konkreetset välja tuua isegi vist, mitmed laivid olid täiesti erakordsed ja "lahedad" omal moel, aga ütlen siis suvalises järjekorras kolm: Leipzig, Szeged, Riia. Põhjuseks mitte tingimata see, kui hästi õnnestus tehniliselt, vaid pigem publiku hulgas valitsev atmosfäär, mis pani mind sajaprotsendiliselt hetkes kohal olema ja ruumiga üheks sulanduma."
Mis kõige raskem oli?
"Söömata-joomata-väsinult-räsitult pärast viieminutilist line-checki ja kaheksatunnist autosõitu astuda veenvalt lavale ja jõuda endast veel tükike teistega jagada!"
Kaks nädalat ühisel tuuril olla, päev läbi autos ja pea igal õhtul laval, on kindlasti uut moodi sotsiaalne väljakutse. Kuidas omavahel hakkama saite?
"Meil oli väga hea seltskond ja kõik laabus riiuta. Autojuht Martinit ei tundnud enne tuuri ei mina ega Argo, aga juba esimesest päevast tekkis hea klapp me kolme vahel. Tasakaalustasime üksteist ideaalselt ja jagasime võrdselt vastutust. Kuna tuurimänedžeri meil kaasas polnud, oli meie endi ülesanne leida üles esinemis- ja ööbimiskohad, tassida asju ning suhelda korraldajatega – kahekesi oleks see olnud väga kurnav, Martiniga aga peaaegu, et lust! Naerda sai ohtralt."
Said võõra publiku peal testida uut materjali. Kujundasid need laivid ka mingi uue hoiaku oma materjali suhtes? Kas kujunes välja ka mingi kindla-peale-uus-hitt?
"Eks ikka kujundasid, aga pigem oli nii, et oskasin vastavalt publikule ja valitsevale atmosfäärile oma materjali kohendada ja kava ümber seada. Muusikamaitsed ja ootused olid väga erinevad igal pool ikka, tundsin mõne looga kohati end väga ebamugavalt ja kohati nagu kala vees. Selgeks sai see, et minu hetkel viljeletav muusika läheb pigem peale siin põhjapool ja Kesk-Euroopas, Balkanile jäi ta liiga avangardistlikuks ja arusaamatuks, kui mõned erandid välja jätta. Kindla-peale-uued-hitid aga said küll selgemaks, jah!"
Mis ilma selle tuurita kogemata või Liis Ringis kui artistis muutumata oleks jäänud?
"Ekstreemsed esinemissituatsioonid on nüüd läbi kogetud ja tundub, et närvikava sajakordselt tugevam pärast seda. Kui enne pigem muretsesin, kas laiv üldse tehniliselt välja tuleb – äkki mängin seal selle noodi valesti või laulan mööda –, siis tuuriga sain selle selja taha jäetud ja mida kontsert edasi, seda olulisem oli pigem mingi energeetiline seisund ja kuulajaga kontakti saavutamine läbi muusika. Arvan, et artistlikuks julguseks võiks seda nimetada. Seda on nüüd Liis Ringis palju rohkem."
Läbirääkimised käivad uuel aastal uue tuuri osas. Mida järgmisel korral teisiti teed?
"Teen kava veel pikemaks ja mõtlen läbi uusi tehnilisi lahendusi – et oleks laval veel vabam olla ja saaks näiteks vajadusel mõne loo vormi ja kõla spontaansemalt muuta ja miks mitte täielikult ka improviseerida uusi vastavalt meeleolule. Samuti üritaks mitte iga päev kontserti anda, vaid ikka päevakese vahepeal energiat koguda."
Ja millal Liis Ringi või teid mõlemaid sama kavaga Eestis kuulmas näeb?
"Oli korra juba jutt teha kas detsembri viimastel päevadel või jaanuari alguses näiteks Viljandis kontsert. Usun, et tuleb ära ka!"
Peab tulema!
Liiga avangardne live Kragujevacis, Serbias.

No comments:

Post a Comment